images 150x150 Mısır ve Ölü Gömme (Mumyalama)Eski Mısır‘da ölü gömme geleneği çok değişik yolla yapılmaktadır. İnsanlar öldükten sonra ahirette uyanacaklarını bilirler ve bunun için o zamana kadar cesetlerinin çürümemesi için mumyalama yolunu bulmuşlardır. Böylece inançlarına göre diğer dünyada sağlam uyanacaklarına inanırlardı.

Mısır‘da ölen birisinin beyni burunda sokulan bir aletle burundan çekilerek çıkarılır ve bu karışımlarla yıkanarak büyük kavanozlara konulurdu. Ayrıca göğüs yarılır ve iç organları çıkarılıp yıkandıktan sonra tek tek yıkanarak koruyucu bitkilerle kavanoz biçimde küplere konulur ve ölü bunlarla birlikte gömülürdü.

Yıkama işini genelde şarapla (üzüm suyuyla) yaparlardı. Daha sonar açılan göğüsün içerisi temizlenerek otlarla doldurulur ve dikilirdi. Sonra ise mumyalama işine geçilirdi. Böylelikle cesetler çürümez ve muhafaza edilirdi.

Bu mısırda birçok şeyi beraberinde getirmiştir. Böylece Mısır‘da tıp gelişmiş ve insanlar hangi organın nerede olduğunu, ne işe yaradığını ve bunun dışında şeklini öğrenmişler ve bilgi sahibi olmuşlardır.